Jaro v literatuře

Je jaro! Příroda se probouzí ze zimního spánku, z potřebného odpočinku. Těšíme se z čerstvého vzduchu plného vůní rozkvétajících stromů. Alergici trpí. Postupně se začíná vše zelenat. Tohle kouzelné roční období je častou inspirací pro spisovatele, kteří se snaží skrze svá díla zachytit nejen atmosféru, ale také symboliku.
Jaro v literatuře představuje mnohem víc než jen změnu ročního období. Mnohem více je symbolem nových začátků, naděje, lásky a obrody. Nejvíce si toho asi všimneme v klasické literatuře, kde autoři často spojují jaro s romantickými city, ale zároveň s hlubšími existenčními myšlenkami o pomíjivosti času nebo kráse okamžiku.
Někteří autoři dokázali jaro zachytit tak citlivě, že své čtenáře doslova přenesou doprostřed rozkvetlé louky, pod pučící strom.
Například takový Karel Hynek Mácha, který v Máji popisuje jaro jako okouzlující a melancholické období. Byl pozdní večer – první máj – večer májový, lásky čas. Všichni známe úvod jeho nejslavnější básně, která je plná emocí.
Nebo můžeme vzpomenout na Jane Austen a její romány, kde právě jaro hraje důležitou roli při navozování romantických vztahů. V Pýcha a předsudek symbolizují jarní procházky nejen fyzické oživení, ale i psychickou změnu postav, změnu jejich rozpoložení.
Nesmíme zapomenou na básníky, kteří mají k jaru zvláštní vztah. Jarní obrazy se u nich objevují jako metafora lásky, něžnosti a probouzející se duše. Zmínit můžeme například Jířího Walkera, který v jedné ze svých básní popisuje příchod jara jako příchod světla a života do těla i do duše.
Ale co moderní literatura? Nacházejí nynější autoři v jaru stejné kouzlo? Určitě ano. Haruki Murakami ve své knize Norské dřevo propojuje jaro s nostalgií a vzpomínkami na mládí. Zmínit bychom měli také knihu Kde zpívají raci od Delia Owens, která zachycuje jarní krajinu jako metaforu pro životní proměnu hlavní hrdinky.
Všichni určitě souhlasí, že jaro v literatuře je mnohem víc, než jen obraz kvetoucí přírody. Je symbolem, naděje, lásky, velké změny a znovuzrození. Ať už sáhneme do řad klasiků nebo raději vybereme moderního autora. Vždy v sobě ponese hlubší význam a jisté poselství. A proto, až si budete teď na jaře číst, třeba i pod rozkvetlou třešní, všímejte si, jak spolu příroda a literatura krásné splývají do jednoho kouzelného uměleckého díla.
Máte svou oblíbenou knihu s jarní tematikou?